Gömülü Diş OperasyonuAdından da anlaşılacağı gibi yirmi yaşında sürmesi  gereken üçüncü büyük azı dişleri günümüzde çoğunlukla gömülü kalmakta yada yarım sürebilmektedir. Zaman içerisinde değişen beslenme alışkanlıklarımız nedeniyle daha çok pişmiş ve yumuşak gıdalar tüketmemiz çene yapımızın daha küçük boyutlarda kalmasına neden olmuştur. Bu sebeple ağızdaki son diş çıkacak yer bulamaz ve gömülü kalır.

Gömülü kalan dişler zamanla kist ve enfeksiyon oluşturma eğilimi gösterir ve o bölgedeki kemiğin zarar görmesine veya tamamen yok olmasına neden olur. Bu nedenle gömülü/yarı gömülü  dişlerin mutlaka 6 ayda bir panoramik röntgen ile kontrol edilmesi ve risk oluşturan bir durum oluşmaya başlamış ise erken müdahale ile zararın önüne geçilmesi çok önemlidir.

Kliniğimizde Çene Cerrahımız klinik ve röntgen incelemesi sonrası risk durumunuzu belirleyerek size gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Risk analizinin en önemli getirisi herhangi bir olumsuz durum oluşmadan gerekli girişimlerin yapılabilmesi için size avantaj kazandırmasıdır. Çünkü iltihaplanma veya kist oluşumu, çevredeki kemikte hasar oluşturduğu için, hasarlı bölgede yapılan operasyon sonrası iyileşme daha ağrılı ve sıkıntılı olmaktadır. Bu ağrı, şişme gibi sıkıntıları yaşamamanız için şikayetiniz olmasa bile 6 ayda bir düzenli kontrol olmalısınız.

 

 

Hangi durumda yirmi yaş dişi çekilmelidir?

- Çürük

- İkinci Büyük Azı Dişine Etkileri

- Perikoronitis

- Dişlerde Çapraşıklık

- Ağrı

- Kist Oluşumu

- Yanak Isırma