Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)Her çocuğun, anne-babasının yanında hissettiği güven ve rahatlık ortamını diş doktorlarının yanında da hissetmesini sağlamak amacıyla diş kayıpları odaklı tedavi planlaması uygulamıyoruz.

Süt dişlerinin daimi dişler sürene kadar problemsiz şekilde ağızda fonksiyon görmesi için koruyucu tedaviler uyguluyoruz. Bunun için;

-Ağız hijyeni ve beslenme eğitimi,

-Çürük risk durumunun belirlenmesi,

-Fissür örtücü (Koruyucu dolgu) uygulaması,

-Fluor uygulaması,

-Yer Tutucu uygulaması,

-Dolgu,

- Amputasyon,

 -Süt dişi kanal tedavisidir.

 

Çocuklarda ağız bakımı ve fırçalama nasıl olmalı?

İlk dişler ağızda görünür görünmez, temizlenmeye başlanmalıdır. Temiz bir tülbent ya da gazlı bez kullanılarak; sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce dişlerin silinerek temizlenmesi gerekir. Diş fırçası kullanımına bebeğin arka dişlerinin çıkmasından sonra başlanabilir. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik önermek ve uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığını kazandırmaktır.

Çocuklar diş firçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa ki mikroplar, dişlerin ara yüzleri ya da çiğneyici yüzeylerinde daha kolay birikir. Bu nedenle fırçalamadan sonra anne-babanın kontrolü şarttır. Okul çağındaki çocuklarda fırçanın diş-diş eti birleşim yerine 45º eğimle yerleştirilip dişlerin görünen yüzeylerini ağız içine doğru süpürme hareketiyle, daha sonra da dişlerin çiğneyici yüzeylerinin fırçalanması önerilmektedir.