Protetik Diş TedavisiPORSELEN KURONLAR

Çeşitli sebeplerle aşırı madde kaybına uğramış dişlerin korunması için dişlerin üzerlerinin diş şeklindeki materyaller ile kaplanması işlemidir.

Bu işlem dişe zarar vermez, aksine dişin ömrünü uzatır.

 

Metal Destekli Kuronlar

 

Tek ya da çoklu diş eksikliklerinde çeşitli alt yapılardan destek alınarak hazırlanan, orjinal dişi taklit ederek fonksiyon ,estetik ve fonasyon amaçlı kullanılan yapay dişlerdir. Alt yapı ne olursa olsun, üst yapı porselenden hazırlanır.

Metal alt yapılı porselenler geleneksel olarak uygulanan kaplamalardır. Ancak günümüzde estetik olarak daha ön planda olan metal desteksiz çözümler de sıklıkla kullanılmaktadır. Ön bölge restorasyonlarda metal desteksiz

porselenler daha iyi sonuç verirken , estetik açıdan sorun yaratmayacak arka bölgelerde metal- seramik restorasyonlar tercih edilebilir.

 

Total Protez (Damak Protezi)

 Hastanın kendi dişinin hiç  olmadığı durumlarda kullanılan protez türüdür. Üst damakta vakumlama sayesinde, alt damakta dil ve yanakların dengesi sayesinde ağızda durur. Protezlerin herhangi bir tutunma yeri olmadığı için ağız hareketlerine alışmak zaman istemektedir. İlk takıldığında bazı bölgelerde vuruklar ve yaralar oluşabilir, vuruklar alındıktan sonra belirli süre kullanıldığında alışılır ve kişinin kendi dişleriymiş gibi vazife görür. Protez Sürekli Ağızda Durmalı mı?

İlk yapıldığında doktorlarımız birkaç gün boyunca çıkarılmamasını ister. Bu süre zarfında protezin çevre dokulara uyumu gerçekleşir. Uyum aşamasında sonra dokuların dinlenmesi için her gün birkaç saat, mümkünse geceleri yatarken mutlaka çıkarılmalıdır.Protez Yapıştırıcısı kullanabilir miyim? Protez yapıştırıcılarında en büyük risk temizliğin aksatılması ve sonucunda enfeksiyon ile karşılaşılmasıdır. Bu nedenle her gün temizlenmesi ve yenilenmesi şartıyla protez yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

 

İmplant Destekli Total Protez

Gelişen teknoloji sayesinde total protezle ilgili olumsuz durumların önüne geçilebilmektedir. Protezi sabit tutmaya yarayan implantlar sayesinde çiğneme konuşma sırasında hareketsiz duran, istenildiğinde kolaylıkla çıkarabildiğiniz implant destekli protezler ile sizleri rahat ettirmekteyiz. Normal protezlere göre hacimsel olarak daha küçük yapılan implant destekli protezler, özel bağlantı parçaları ile protez- implant bağlantısı kurulmakta ve stabil sistem oluşturulmaktadır.

 

Hassas Bağlantılı Protez

Çok sayıda diş eksikliğinin olduğu ve sabit protezler ile tedavi yapılamadığı durumlarda uygulanan diş protezi tipidir. Dişlerde hazırlanan yuvalara oturan gizli tutucularından dolayı halk arasında ‘çıtçıtlı protezler’ olarak ta bilinir.Hassas bağlantının bir ucu destek dişteki kaplamaya bağlıdır, diğer ucu ise protezin altında gömülü durumdadır ve dışarıdan gözükmez. Bu sayede hem daha estetik bir görünüm hem de daha stabil, hareketsiz bir protez kullanımı sağlanmış olur.